Tydzień Niepodległości

Samorząd uczniowski stara się krzewić patriotyzm i szacunek wobec narodowej symboliki. Co roku organizujemy akademie z okazji Święta Niepodległości i Święta Konstytucji, tworzymy poczet sztandarowy, czuwamy nad przebiegiem Tygodnia Historycznego i Tygodnia Regionalnego, organizujemy Rajd Szlakiem Zabytków Bielszowic. W tym roku postanowiliśmy upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości inicjując w szkole Tydzień Niepodległości. W dniach 5-9 listopada 2018 r. „Trzynastka” była miejscem szeregu akcji o charakterze patriotycznym. Poniżej przedstawiamy program imprezy i fotorelację z jej przebiegu.

paulina_seupecka

Poniedziałek 5 listopada

W szkole odbył się Dzień Biało-Czerwony. Poprosiliśmy uczniów i nauczycieli o założenie biało-czerwonych ubrań, przyniesienie szalików, czapek oraz innych emblematów nawiązujących do narodowej symboliki. Wasza fantazja pomysłowość sprawiły, że efekt końcowy  przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Kto twierdził, że patriotyczne uroczystości muszą być nudne i pozbawione  humoru, po 5 listopada zapewne zmienił zdanie.

 

Wtorek 6 listopada

Zorganizowaliśmy Dzień pieśni patriotycznej. O godz. 11:00 na sali gimnastycznej uczniowie klas IV-VIII odśpiewali fragmenty znanych utworów. Poniżej przedstawiamy program:

Klasy 4  wykonały cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”

Klasa 5 a – odśpiewała „Pierwszą brygadę”

Klasa 5 b – „Maszerują strzelcy”

Klasy 5 c i 5 d – „Rotę”

Klasa 6 a – „Pieśń o Małym Rycerzu”

Klasa 6 b – „Witaj majowa jutrzenko”

Klasa 6 c – „Warszawiankę”

Klasa 7 a – „Boże, coś Polskę”

Klasa 7 b – „Ukochany kraj”

Klasa 8 c – „Mury”.

Mimo że poziom poszczególnych występów był zróżnicowany, wzruszone jury postanowiło nie wyłaniać zwycięzcy. Bardzo dziękujemy Pani Sabinie Pajonk za przygotowanie poszczególnych klas do występów i akompaniament.

        W tym samym dniu klasy młodsze wykonały plakaty poświęcone wybranym postaciom występującym w hymnie państwowym. Najwspanialej wypadły prace uczniów klasy 2b, którym wręczono pamiątkowe dyplomy.

Środa 7 listopada

W tym dniu zorganizowaliśmy Marsz Pamięci. O godzinie 9:00 trzyosobowe delegacje klas przeszły na teren cmentarza. Przy pomniku  bohaterów Września 1939 oraz na grobie dyrektor Marii Walasz zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów. Następnie udaliśmy się pod Pomnik pomordowanych w walce o wolność Polski , gdzie minutą ciszy uczciliśmy pamięć Edmunda Kokota. Pragniemy serdecznie podziękować radzie rodziców za udzielenie finansowego wsparcia.

        Samorząd zajął się też promocją specjalnego numeru gazetki szkolnej „Trzynastka” (piszemy o niej w innym miejscu).

 

Czwartek  8 listopada

Był to Dzień „Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie klas I-III  odśpiewali dwie zwrotki hymnu państwowego. Komisja złożona z nauczycieli i uczniów była pod ogromnym wrażeniem występów, w które nasi młodsi koledzy i ich wychowawcy  włożyli wiele serca. Postanowiono nie wyłaniać zwycięskiej klasy.

Z kolei wychowawcy klas IV-VIII zadbali o przygotowanie podopiecznych do konkursu na hasło lub rymowankę o tematyce patriotycznej. Na szczególną pochwałę zasłużyli uczniowie klas 5d, 5c i 5b, którym wręczono pamiątkowe dyplomy.

Piątek 9 listopada

Odbyła się uroczysta akademia podsumowująca  Tydzień Niepodległości. W jej trakcie uczniowie obejrzeli inscenizację pt. „Bielszowickie drogi do niepodległości”. Widownia doceniła nasze zaangażowanie wzorowym zachowaniem i burzą oklasków. Podziękowania na ręce członków samorządu złożyła również Pani Dyrektor. Podziw wyrazili także nauczyciele.  Pani Katarzyna Binias przesłała na ręce naszego opiekuna następujące słowa: Gratulacje. Naprawdę świetne przedstawienie, ciekawe i mocne. Myślę, że na wielu zrobiło wrażenie. Mi się łezka zakręciła. Bardzo dziękujemy za ciepłe słowa! Wynika z nich, że nasze kilkutygodniowe próby i mozolne przygotowania nie poszły na marne.

O 11:11 wraz z 24 tysiącami szkół z całej Polski odśpiewaliśmy nasz hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”.

        W tym miejscu chcemy podziękować „cichej bohaterce” Tygodnia Niepodległości, Pani Agacie Jarczyk, która przygotowała wspaniałe dekoracje i wspierała nas na każdym kroku.

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s