Opiekun samorządu szkolnego

Jakie zadania pełni osoba sprawująca tę funkcję? Oto siedem obowiązków głównych opiekuna SU:

1.Opiekun samorządu uczniowskiego ma być strażnikiem, gwarantem i głównym orędownikiem praw uczniów w szkole.

2. Opiekun samorządu uczniowskiego to edukator, dbający o wiedzę i rozwój umiejętności i talentów wszystkich uczniów.

3. Opiekun samorządu uczniowskiego to animator i koordynator działań uczniowskich, prowadzonych z oddolnej inicjatywy uczniów a nie tych narzuconych odgórnie przez dyrekcję czy wynikających z planu pracy rady pedagogicznej.

4. Opiekun samorządu uczniowskiego powinien stać się dla uczniów źródłem inspiracji i dobrych rad, dotyczących tego jak rozwiązywać problemy.

5. Opiekun samorządu uczniowskiego to źródło wiedzy na temat tego, jak organizować pracę i strukturę samorządu, jak realizować i prowadzić projekty samorządowe, jak pozyskiwać sojuszników i wsparcie finansowe.

6. Opiekun samorządu uczniowskiego to łącznik między uczniami a dyrekcją szkoły czy radą pedagogiczną.

7. Opiekun samorządu uczniowskiego to największy sojusznik działań samorządu uczniowskiego – docenia, mądrze ocenia pracę samorządu, podpowiada rozwiązania problemów i pomysły na działania, motywuje do pracy, buduje poczucie wartości, dodaje energii.

Od września 2006 roku funkcję opiekuna samorządu uczniowskiego w naszej szkole pełni  p. Rafał Wawrzynek. Poniżej przedstawiamy jego sylwetkę.

Rafał Wawrzynek urodził się 2 stycznia 1977 r. w Rudzie Śląskiej. Jest absolwentem  historii na Uniwersytecie Śląskim. Od 2001 r. pracuje jako nauczyciel, a od 2003 związany ze Szkołą Podstawową nr 13 im. Alfreda Szklarskiego w Rudzie Śląskiej. Jako pasjonat dziejów historii lokalnej zainicjował powstanie Szkolnego Koła Miłośników Bielszowic im. ks. Józefa Niedzieli, które skupia uczniów zainteresowanych przeszłością miasta i regionu. Jest także autorem kilku publikacji z zakresu historii lokalnej:   Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Bielszowicach (XIII/XIV w.-2003 r.), Ks. Józef Niedziela (1888-1942). Kapłan, społecznik, działacz narodowy, proboszcz w Bielszowicach, Rolnik w sutannie. Ks. Franciszek Buschmann (1876-1954), proboszcz w Bielszowicach, Dwa wieki pożarnictwa w Rudzie Śląskiej. Swoją pasją i wiedzą dzieli się z mieszkańcami miasta – dzięki niemu w 2017 r. zorganizowano sympozjum poświęcone ks. Józefowi Niedzieli, a w roku 2018 konferencję o innym lokalnym duszpasterzu, ks. Franciszku Buschmannie. Wygłosił szereg prelekcji podczas spotkań Klubu Inteligencji Katolickiej,  Związku Górnośląskiego oraz w ramach „Twórczego piątku na Ficinusie”. Na stałe współpracuje też z miejscową parafią i Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s